GRUPY PARAFIALNE
Wspólnota "Wieczernik modlitwy za kapłanów"
Modli się w sposób szczególny …..
Dziecięca schola parafialna
jest najmłodsza nie tylko wiekeim …
Wspólnota Żywego Różańca
w naszej parafii to sześć kół różańcowych…
Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej
rozpoczyna się od rekolekcji ewangelizacyjnych …
Orkiestra Dęta
Orkiestra Dęta przy parafii św. Marcina w Strykowie
Została założona w grudniu 1955 roku przez Antoniego Perza. Pierwsze fundusze na zakup instrumentów uzyskano z dwukrotnej zbiórki pieniędzy wśród parafian. W 1956 roku, przy pomocy kilku kolegów z orkiestry kolejowej odbył się pierwszy występ parafialnej orkiestry. Było to podczas odpustu św. Anny w Strykowie. Występ ten bardzo się wszystkim spodobał.
Orkiestra zaczęła się rozwijać. Przybywało coraz więcej chętnych w jej szeregi. Wszystkich zainteresowanych nauką gry na instrumentach, uczył sam kapelmistrz Antoni Perz.
Orkiestra przy parafii św. Marcina sama zarabiała i zarabia na swoją działalność, grając na różnych uroczystościach kościelnych (śluby, pogrzeby itp. ) w swojej jak i w ościennych parafiach.
Nie pobierano jedynie żadnych opłat za granie na odpustach i Komuniach w parafii św. Marcina w Strykowie.
Od momentu powstania orkiestry przez jej szeregi przewinęło się ponad 100 osób. Niektórzy z nich zmarli, inni przestali grać z uwagi na zmiany miejsca zamieszkania, jak również ze względów zdrowotnych lub powodów osobistych.
Orkiestra parafialna przetrwała do chwili obecnej. Repertuar dla orkiestry zdobywa z różnych źródeł Roman Perz i również on sam rozpisuje nuty na poszczególne instrumenty. Od kilku lat orkiestra sama organizuje sobie opłatek.
Średni skład orkiestry to 15 osób. Jej kapelmistrzem po śmierci Pana Perza został Marian Karpiński.
Antoni Perz – Założyciel Orkiestry Urodzony w 1910 roku we Wronkach koło Poznania
W 1944 r. odmawia złożenia przysięgi wojskowej w Armii Czerwonej, za co dostaje skazany na 10 lat ciężkich robót na Syberii.
Po kilkuletnim pobycie w Łagrach Syberyjskich dostaje się do tamtejszej orkiestry dętej. To znaczące wydarzenie ocala mu życie gdyż otrzymuje większe racje żywnościowe i nie musi pracować przy wyrębie lasów. Po sześciu latach pobytu na Syberii powraca do Strykowa, gdzie czekają na niego żona wraz z dziećmi.
Pracując na PKP w Łodzi wstępuje do kolejowej orkiestry dętej.
Chcąc się odwdzięczyć muzyce, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do uratowania mu życia, postanawia założyć własną orkiestrę dętą. Z tym pomysłem udaje się do ówczesnego proboszcza parafii Stryków księdza Franciszka Szarka, od którego uzyskuje pełną aprobatę. Dzięki pomocy księdza i kilku parafian udaje się zorganizować dwukrotną zbiórkę pieniędzy na zakup instrumentów.
Dzięki temu w grudniu 1955 roku powstaje orkiestra.
Młodych ludzi wstępujących do orkiestry uczy gry na instrumentach sam kapelmistrz. Antoni Perz jako prowadzący orkiestrę gra na kornecie.
Po kilku latach z przyczyn zdrowotnych zamienia trąbkę na tenor.
W latach 80 – tych prowadzenie orkiestry powierza Marianowi Karpińskiemu, a sam do 1990 roku, o ile mu zdrowie dopisuje, gra na tenorze.
W grudniu 1993 roku umiera.
Ważniejsze uroczystości w których brała udział orkiestra
- W latach PRL – u orkiestra bierze udział w pochodach 1-szo majowych i okolicznościowych akademiach.
- Orkiestra bierze udział w najważniejszych uroczystościach Straży Pożarnej w Strykowie np. tj.
– poświęcenie sztandaru
– dzień patrona, święto Straży - 1973 r. – orkiestra bierze udział w nadaniu imienia Szkole Podstawowej Nr 2 w Strykowie
- Czerwiec 1887 r. – orkiestra bierze udział w składzie połączonych orkiestrach byłego woj.. Łódzkiego (ok.. 500 muzyków w Trzeciej Pielgrzymce Jana Pawła II w Polsce (wizyta w Łodzi)
- – Lata 80 – te
– pielgrzymka do Częstochowy
– wizyta u księdza Jerzego Serwika – trzykrotna w Żeroniu k. Dłutowa i dwukrotna w Parzęczewie. - 1988 r. – orkiestra bierze udział w Kongresie Eucharystycznym w Łodzi w połączonych orkiestrach woj. Łódzkiego (ok. 200 muzyków)
- 12 IX 1989 r. – bierze udział w poświęceniu Pomnika Poległych Armii Łódź w bitwie nad Bzurą (50 – ta rocznica).
- 1992 r. – orkiestra bierze udział w spotkaniu Lwowian (chóru), Polaków ze Lwowa.
- 1992 r. – orkiestra bierze udział we Festynie Nad Zalewem w Strykowie, Dni Strykowa.
- 3 maja 2000 r. – orkiestra bierze udział w pochodzie z okazji 3 – go maja w Strykowie.
Ciekawe wydarzenia z historii orkiestry
Orkiestra ze Strykowa grała również w ościennych parafiach na różnych uroczystościach.
W latach 70 – tych trzykrotnie brała udział w uroczystościach Pierwszo Komunijnych w Parafii Osiny koło Głowna. Za ową grę otrzymywali sowite poczęstunki. Któregoś to razu ‘sławni’ muzycy wracając, zatrzymali się w lesie za restauracją „Pod Dębem” koło Głowna, gdzie sporzytkowali otrzymany poczęstunek. Po posiłku zaczęli grać marsze i różne melodie taneczne, a że to odbywało się blisko restauracji o słuchaczy nie było trudno. Cała impreza przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych. Gdy przybyli na stację PKP w Głownie okazało, się że do pociągu powrotnego jest trochę czasu, więc pokładli instrumenty w różnych miejscach. Jeden z kolegów siedzących na ławce położył swoją trąbkę obok siebie. Po krótkim czasie podeszła do nich kobieta o „znaczących rozmiarach geometrycznych” i usiadła na owy instrument. Zorientowawszy, się że na czymś siedzi szybko wstała, lecz już było za późno, trąbka została zamieniona w bezkształtną masę złomu.
Innym razem wracając z uroczystości z Głowna jeden z muzyków, Edward Paczkowski, wracał do domu przez park w Strykowie. Po przyjściu do domu zorientował się że zgubił ustnik od waltorni. Wrócił się więc i szukał ustnika do późnych godzin, lecz go nie znalazł. Na drugi dzień wziął ze sobą grabie i przegrabił liście w całym parku. Zguby i tak nie odnalazł.
Któregoś roku orkiestra grała w Zgierzu na ślubie kolegi, Pawła Lisa. Po całej ceremonii ślubnej wracali pociągiem do Strykowa. W pociągu zaczęli grać marsze. Pasażerom tego pociągu bardzo podobał się ten występ. Kiedy pociąg się zatrzymał na stacji w Strykowie, wszyscy wysiedli, wysiadła również cała załoga pociągu wraz z kierownikiem i maszynistą na czele. Wszyscy stanęli na baczność i wysłuchali całego marsza, którego orkiestra im zagrała. Po tym utworze pasażerowie wsiedli, a pociąg odjechał w dalszą trasę.
Chór parafialny
w Parafii św. Marcina w Strykowie …
Stowarzyszenie Rodzina Błogosławionego Edminda Bojanowskiego
od 14 lat działa w naszej parafii …
Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej
Istnieje w naszej parafii od 2015 r.
Liturgiczna służba ołtarza
Obecnie w tutejszej parafii jest ….
Asysta parafialna
to wspólnota parafialna, która upiększa każdą procesję …
Niesustający różaniec
w intencji Ojczyzny i Świętego Kościoła Chrystusowego…