VI Niedziela Wielkiego Postu 24.03.2023 r
NIEDZIELA PALMOWA
1. Dzisiaj, w Niedzielę Palmową rozpoczynamy w Kościele Katolickim WIELKI TYDZIEŃ, w czasie którego będziemy przeżywać najbardziej wzniosłe wydarzenia zbawcze: ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, następnie Misterium Męki Pańskiej, aby na koniec zabrzmieć radosnym „Alleluja” obwieszczającym Zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to dzień w którym wspominamy pamiątkę mesjańskiego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy dla dokonania swego paschalnego misterium. W związku z tym na początku każdej Mszy św. następuje poświęcenie gałązek palm, a na Mszy św. z udziałem dzieci, o godz. 11.00 odbędzie się procesja z palmami. W Wielkim Tygodniu kancelaria czynna będzie od poniedziałku do środy. Przypominamy także, że dzisiaj ministranci naszej parafii, przed kościołem rozprowadzają palemki. Zebrane ofiary przeznaczone zostaną na ich fundusz .Dzisiaj, w Niedzielę Palmową, o godz. 17.30 ostatnie w tym roku Nabożeństwo Gorzkich Żali z nauką pasyjną
2. W tym roku 25 marca przypada w Wielkim Tygodniu, w związku z tym liturgiczne obchody uroczystości Zwiastowania Pańskiego zostały przeniesione na 8 kwietnia. W tym dniu obchodzić będziemy Dzień Świętości Życia.
3. Najbliższe spotkanie z gościem dla bierzmowanych z klas 7, 8 i starszych odbędzie się w Wielki Wtorek 26 marca o godz.19.00 w Domu Parafialnym. Będziemy gościć ks. Krystiana Felijakowskiego, który wprowadzi nas w dobre przeżycie Triduum Paschalnego. Obecność obowiązkowa.
4. W Wielki Czwartek rozpoczyna się w Kościele Święte Triduum Paschalne, jako szczyt roku liturgicznego. Tego dnia w Katedrze z udziałem biskupów i kapłanów z całej Archidiecezji uroczysta Msza św. krzyżma – o godz. 1000 – która sprawowana jest na pamiątkę ustanowienia sakr. kapłaństwa. Następuje wtedy poświęcenie olejów wykorzystywanych do udzielania sakramentów świętych w parafiach. Wieczorem we wszystkich kościołach sprawowana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej, jako pamiątka ustanowienia Eucharystii. W naszym Kościele Msza św. Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie o godz. 1800. Po Mszy św. nastąpi procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tabernakulum w Kaplicy Przechowania czyli do ”Ciemnicy”. W Wielk. Czwartek w naszym Kościele adoracja Najśw. Sakramentu będzie do godz. 22:00 .
5. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się Mszy św. W Wielki Piątek sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, na którą składa się czytanie Pisma św., adoracja Krzyża i rozdawanie Komunii św. W naszym kościele Nabożeństwo Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpocznie się o godz. 18.00. Po Nabożeństwo Męki Pańskiej zostanie odprawiona PARAFIALNA DROGA KRZYŻOWA, która rozpocznie się po wieczornej liturgii wyruszymy ulicami naszego miasta Kościuszki, Głowackiego , Grunwaldzką. „Wcześniej, o godz. 15:00 (a jest to godzina upamiętniająca śmierć Jezusa) jak w każdy piątek odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego. W Wielki Piątek wierzących od 18 do 60 roku życia obowiązuje bezwzględnie post – ilościowy i jakościowy, to znaczy wstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożywanie tylko trzech posiłków w ciągu dnia, w tym raz do syta. Oczywiście tego dnia nie wypada spożywać alkoholu. W Wielki Piątek adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 8:00. Po Liturgii Wielkopiątkowej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego i tutaj adoracja do godz. 23:00 .Wtedy także rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. W pozostałe dni Nowenna będzie: w W. Sobotę – po Liturgii, w Wielkanoc – po wieczornej Mszy św., a od poniedziałku do soboty – po Mszy św. wieczornej.
6. W Wielką Sobotę rozpocznie się w naszym kościele Wigilia Paschalna. według przepisów liturgicznych, wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy, nie wolno ich rozpoczynać, zanim zapadnie noc, a zatem celebrację Wigilii Paschalnej należy rozpocząć po godz. 19oo – w naszej Parafii rozpoczniemy ją o godz. 20.00 . WigiliaPaschalna składa się z poświęcenie ognia i wody, odnowienia obietnic chrztu św., rozbudowanej Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej- przynosimy świece. W W. Piątek i w W. Sobotę, o godz. 800 – Jutrznia, czyli wspólnotowa modlitwa brewiarzowa. W Wielką Sobotę święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie w Kościele od godz. 9.00 do 11.00. i od 14.00 do 15.30. a na terenie parafii w domach od godz. 9.00 . Prosimy o zgłaszanie tych miejsc. Zachęcamy do także do nawiedzenie Grobu Pańskiego i adorację Najśw. Sakramentu. Adoracja Grobu Pańskiego w W. Sobotę trwać będzie całą noc do rezurekcji.
7.W nocy z 30 na 31 marca zmieniamy czas na letni. Będziemy musieli wtedy przestawić zegarki z godz. 2.00 na godz. 3.00, co dla większości z nas oznaczać będzie sen krótszy o godzinę. Tegoroczna zmiana czasu będzie miała miejsce w wyjątkowym terminie – 31 marca to Niedziela Wielkanocna.
Zmiana czasu zimowego na letni oznacza złą wiadomość dla tych wszystkich, którzy lubią spać. Jednocześnie przypomina o tym, że dni stają się coraz dłuższe i wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim więcej słońca, urlop i wakacje. Pamiętajmy o tym aby nie przyjść za późno do Kościoła.
8. W Wielkanoc – rezurekcja o godz. 600. Rezurekcja rozpocznie się procesją, która przejdzie trzykrotnie na zewnątrz kościoła. Procesja kończy się uroczystym błogosławieństwem i odśpiewaniem hymnu „Ciebie Boga wysławiamy”. Pozostałe Msze św. w tym dniu jeszcze o godz. 9.30 11.00 i 18.00.
9. W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy św. jak w niedzielę.
10. Gorąco zachęcamy wszystkich wiernych do jak najliczniejszego udziału w Nabożeństwach Triduum Paschalnego. Mimo nawału prac i mimo tego, że będą to celebracje rozciągnięte w czasie, to każdy wierzący powinien znaleźć czas na wspólną modlitwę w trakcie najświętszych i najważniejszych liturgii całego roku kościelnego.
11. Przed nami najważniejsze i najświętsze tajemnice naszego zbawienia, które przeżywać będziemy w czasie Triduum Paschalnego . Do udziału w tych Nabożeństwach jeszcze raz zachęcamy. Znajdźmy czas na modlitwę, na pokutę, na przyjście do Kościoła. Zobaczmy wokół siebie innych ludzi, pamiętajmy o Chrystusie, który dla nas umarł na Krzyżu, abyśmy mogli osiągnąć życie wieczne.
12.Na koniec chciałbym podzielić się spostrzeżeniami z dnia wczorajszego. Otóż jak wiecie z ogłoszeń segregowaliśmy bioodpady na naszym cmentarzu. Osoby które przyszły dokonały czegoś wyjątkowego. Nie tylko odpowiedziały na moje zaproszenie, ale przybyły z otwartymi sercami i gotowością do działania, która przeszła najśmielsze oczekiwania. Za to chciałbym Wam z głębi serca podziękować.
Każdy z was, stawiając się na cmentarzu, przyniósł ze sobą coś więcej niż chęć do pracy – przyniósł część siebie. Wspólnie zmierzyliśmy się z wyzwaniem, które okazało się trudniejsze niż myśleliśmy. Posegregowanie bioodpadów od innych rodzajów śmieci wymagało od nas cierpliwości, dokładności i współpracy. W waszych rękach i sercach znalazła się siła do przekroczenia codzienności, pokazując, że razem potrafimy stawić czoła każdemu zadaniu.
Wywieźliśmy dwie pełne naczepy bioodpadów oraz posprzątaliśmy terenu przy ogrodzeniu, gdzie udało nam się zebrać dwa worki odpadów foliowych, to nie tylko symbol naszej troski o czystość i porządek, ale przede wszystkim o naszą wspólną przestrzeń i pamięć o tych, którzy odeszli.
W tych chwilach, kiedy pracowaliście ramię w ramię, poczułem głębokie poczucie wspólnoty i jedności. Wasze zaangażowanie, siła i poświęcenie pokazały, jak wielkie rzeczy możemy osiągnąć, kiedy działamy razem. To był czas, kiedy nie tylko sprzątaliśmy, ale także budowaliśmy między sobą więzi, które, mam nadzieję, będą trwały przez długie lata.
Szczególne podziękowanie składam Panu Michałowi Piotrowskiemu z Cesarki.
Za wszystko, co zrobiliście, za każdy gest dobroci i solidarności, chciałbym Wam serdecznie podziękować. Niech ten dzień będzie przypomnieniem, że w naszej wspólnocie tkwi siła i piękno, które mogą przemieniać świat wokół nas.
13. Bóg zapłać za zebrane ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego te zbiorowe jak i indywidualne.
14. Zachęcamy do kupowania i czytania prasy katolickiej, którą można nabyć pod chórem.
15. Pomódlmy się za naszych bliskich zmarłych.